Seriespel 2024

Västmanlandsserien

Mellansvenska Veteranserien

Spelprogrammet 2024 med samtliga klasser och datum som gäller hittar du här.

Ungdom Västmanlandsserien vardag.
Lagledare: Ungdomstränarna, se juniorsidan 
 

Damer Västmanlandsserien vardag.
6 spelare varav 3  resultat räknas.
Lagledare: Eva Skoglund, 070 307 69 75
Spelprogram: Tis 14 maj Tortuna, tis 4 juni Köping, tis 18 juni Fullerö, mån 5 aug Sala, tis 20 aug Västerås, tis 10 sept Fagersta.
Anmälan görs på lista i klubbhuset
Resultat: 
14 maj. 
4 juni. 
18 juni. 
5 aug.  
20 aug. 
10 sept. 
Slutplacering: 

Herrar Scratchserien
6 spelare varav 4 resultat räknas.
Lagledare: Dennis Kaski, 076 217 27 88
Spelprogram: 21 maj Västerås, 18 juni Skerike, 13 aug Fagersta, 10 sept Surahammar.
Resultat (Klicka på datumen): 
 

Herrar Västmanlandsserien H50.
6 spelare varav 4 resultat räknas.
Lagledare: Mikael Klintberg,  076-761 44 43
Spelprogram: Mån 20 maj Fullerö GK, Sön 16 juni Arboga GK, Mån 12 aug Surahammar GK, Sön 8 aug Tortuna GK.   

Anmälan H50 via följande länk: https://doodle.com/meeting/organize/id/avmp2jVe

Resultat: 
20 maj.  
16 juni. 
12 aug.
8 Sept. 

Herrar Västmanlandsserien H65

6 spelare varav 4 resultat räknas.
Lagledare: Lennart Pettersson 070-859 18 99.
Spelprogram: Måndagarna 6 maj Ängsö, 20 maj Orresta, 10 juni Surahammar, 17 juni Fagersta, 5 aug Tortuna, 26 aug Strömsholm, 2 sept Skerike, 9 sept Köping.  
Anmälan görs på lista i klubbhuset
Resultat:  
6 maj. 

20 maj.
10 juni. 
17 juni
5 aug. 
26 aug. 
2 sept.  
9 sept. 

Herrar Västmanlandsserien  H75.
6 spelare varav 3 resultat räknas.
Lagledare:  P-O Björkman, 070-687 39 20
Spelprogram: Måndagarna 6 maj Köping, 20 maj Strömsholm, 10 juni Fullerö, 17 juni Hälla, 12 aug Orresta, 26 aug Tortuna, 2 sept Surahammar, 9 sept Sala.
Anmälan görs på lista i klubbhuset
Resultat: 
6 maj. 

20 maj. 
10 juni.  
17 juni. 
12 aug. 
26 aug. 
2 sept.
9 sept.

 

Herrar Mellansvenska Veteranserien H65 

Div 1 (matchspel)
Lagledare:
Gunnar Noritis, tel 070-291 79 17.
Spelprogram: Tis 14 maj Örebro CG&CC G1, tis 21 maj Västerås GK 1,  tis 28 maj Kumla GK1, tis 4 juni Nora GK, tis 11 juni Kristinehamns GK, tis 6 aug Kårsta GK 2, tis 13 aug Katrineholms GK, tis 20 aug Karlstad GK, tis 27 aug Fullerö GK. 
Avslutningstävlingar tis 10 sept Surahammars GK. 

Resultat: 
14 maj. 
21 maj.
28 maj.
4 juni. 
11 juni.
6 aug.  
13 aug. 
20 aug. 
27 aug. 

Herrar Mellansvenska Veteranserien H75 

Serie Mitt (matchspel)
Lagledare:
Kent Myhrberg tel 076-844 12 30.
Spelprogram: Tis 14 maj Kumla GK, tis 21 maj Köpings GK, tis 28 maj Askersund, tis 4 juni Lindesbergs GK, tis 11 juni Karlskoga GK, tis 6 aug Örebro City (G2), tis 13 aug Lanna Lodge GR.
Finalspel 27 aug.

Resultat: 
14 maj. 
21 maj.
28 maj
4 juni. 
11 juni. 
6 aug.  
13 aug. 

Herrar Mellansvenska Veteranserien H80 

Serie Mitt. (matchspel)
Lagledare: Hans-Ove Norrman, tel 070-736 04 25.
Spelprogram: Tis 14 maj Örebro City (G), tis 21 maj Tortuna GK (2), tis 28 maj Arboga GK, tis 4 juni Askersund GK, tis 11 juni Eskilstuna, tis 13 aug Västerås 1.    
Finaler spelas 27 augusti. Slutspel den 10 sept på Kårsta GK.

Resultat: 
14 maj. 
21 maj.
28 maj
4 juni. 
11 juni. 
13 aug.