Seriespel 2024
Västmanlandsserien
Mellansvenska Veteranserien
Spelprogrammet 2024 med samtliga klasser och datum som gäller hittar du här.
Ungdom Västmanlandsserien vardag.
Lagledare: Ungdomstränarna, se juniorsidan
Damer Västmanlandsserien vardag.
6 spelare varav 3 resultat räknas.
Lagledare: Eva Skoglund, 070 307 69 75
Spelprogram: Tis 14 maj Tortuna, tis 4 juni Köping, tis 18 juni Fullerö, mån 6 aug Sala, tis 20 aug Västerås, tis 10 sept Fagersta.
Anmälan görs på lista i klubbhuset
Resultat:
14 maj.
4 juni.
18 juni.
6 aug.
20 aug.
10 sept.
Slutplacering:
Herrar Scratchserien
6 spelare varav 4 resultat räknas.
Lagledare: Dennis Kaski, 076 217 27 88
Spelprogram: 21 maj Västerås, 18 juni Skerike, 13 aug Fagersta, 10 sept Surahammar.
Resultat (Klicka på datumen):
Herrar Västmanlandsserien H50.
6 spelare varav 4 resultat räknas.
Lagledare: Mikael Klintberg, 076-761 44 43
Spelprogram: Mån 20 maj Fullerö GK, Sön 16 juni Arboga GK, Mån 12 aug Surahammar GK, Sön 8 aug Tortuna GK.
Anmälan H50 via följande länk: https://doodle.com/meeting/organize/id/avmp2jVe
Resultat:
20 maj.
16 juni.
12 aug.
8 Sept.
Herrar Västmanlandsserien H65
6 spelare varav 4 resultat räknas.
Lagledare: Lennart Pettersson 070-859 18 99.
Spelprogram: Måndagarna 6 maj Ängsö, 20 maj Orresta, 10 juni Surahammar, 17 juni Fagersta, 5 aug Tortuna, 26 aug Strömsholm, 2 sept Skerike, 9 sept Köping.
Anmälan görs på lista i klubbhuset
Resultat:
6 maj.
20 maj.
10 juni.
17 juni.
5 aug.
26 aug.
2 sept.
9 sept.
Herrar Västmanlandsserien H75.
6 spelare varav 3 resultat räknas.
Lagledare: P-O Björkman, 070-687 39 20
Spelprogram: Måndagarna 6 maj Köping, 20 maj Strömsholm, 10 juni Fullerö, 17 juni Hälla, 12 aug Orresta, 26 aug Tortuna, 2 sept Surahammar, 9 sept Sala.
Anmälan görs på lista i klubbhuset
Resultat:
6 maj.
20 maj.
10 juni.
17 juni.
12 aug.
26 aug.
2 sept.
9 sept.
Herrar Mellansvenska Veteranserien H65
Div 1 (matchspel)
Lagledare: Gunnar Noritis, tel 070-291 79 17.
Spelprogram: Tis 14 maj Örebro CG&CC G1, tis 21 maj Västerås GK 1, tis 28 maj Kumla GK1, tis 4 juni Nora GK, tis 11 juni Kristinehamns GK, tis 6 aug Kårsta GK 2, tis 13 aug Katrineholms GK, tis 20 aug Karlstad GK, tis 27 aug Fullerö GK.
Avslutningstävlingar tis 10 sept Surahammars GK.
Resultat:
14 maj.
21 maj.
28 maj.
4 juni.
11 juni.
6 aug.
13 aug.
20 aug.
27 aug.
Herrar Mellansvenska Veteranserien H75
Serie Mitt (matchspel)
Lagledare: Kent Myhrberg tel 076-844 12 30.
Spelprogram: Tis 14 maj Kumla GK, tis 21 maj Köpings GK, tis 28 maj Askersund, tis 4 juni Lindesbergs GK, tis 11 juni Karlskoga GK, tis 6 aug Örebro City (G2), tis 13 aug Lanna Lodge GR.
Finalspel 27 aug.
Resultat:
14 maj.
21 maj.
28 maj
4 juni.
11 juni.
6 aug.
13 aug.
Herrar Mellansvenska Veteranserien H80
Serie Mitt. (matchspel)
Lagledare: Hans-Ove Norrman, tel 070-736 04 25.
Spelprogram: Tis 14 maj Örebro City (G), tis 21 maj Tortuna GK (2), tis 28 maj Arboga GK, tis 4 juni Askersund GK, tis 11 juni Eskilstuna, tis 13 aug Västerås 1.
Finaler spelas 27 augusti. Slutspel den 10 sept på Kårsta GK.
Resultat:
14 maj.
21 maj.
28 maj
4 juni.
11 juni.
13 aug.